Lucruri la care să meditezi în timp ce îți bei cafeaua
31 Iulie 2020Timp de citire: 10min
Cafeaua este un tabiet social, dar poate fi și unul profund intim, în funcție de contextul în care o savurezi.
Cafelele băute împreună cu alți oameni au născut idei, povești și o bună parte din articolele pe care le-am scris în această viață.
Pe de altă parte, cafelele savurate de una singură au înlesnit schimbări majore în viața mea, precum și revelații punctuale, concluzii, bilanțuri și planuri de viitor. Lucruri pe care nu le poți pune pe „ordinea de zi” sau într-o listă de sarcini săptămânale, ci trebuie să le lași să vină firesc.
Firescul acesta are nevoie însă de un moment propice și de o portiță de intrare în mintea ta.
Uneori, acea portiță are nume precum Master Origin Ethiopia, Cosi sau Tokyo Vivalto Lungo. Și nu știi niciodată ce se poate pune în mișcare de la o cafea bună. Uneori o nouă viață.
Poate ai impresia că spun lucruri mari: cum să ajungi să-ți schimbi viața de la o simplă cafea? Ei bine, nu e nimic exagerat, fiindcă în lumea agitată în care trăim, pauza de cafea poate reprezenta unul dintre puținele momente din zi în care apuci să stai tu cu tine, să lași telefonul deoparte și să te gândești la tot.
Inclusiv la acele lucruri la care nu vrei să te gândești de obicei, de care nu ai timp niciodată și pe care le tot alergi în cerc, pentru că ți-e teamă să le prinzi. Lucruri cum ar fi:
1. Nemulțumiri latente
Cândva, am luat decizia că am nevoie de o schimbare în carieră… în timp ce beam o cafea. Era un gând care mi se plimba prin minte de ceva timp, dar conștientizarea situației s-a făcut acolo, la o cafea băută pe colțul biroului.
Tocmai îmi recapitulam în minte programul din următoarea perioadă, făcând planuri entuziaste despre vacanța care stătea să înceapă a doua zi. Și, numărând zilele de concediu care-mi păreau nesfârșite, am realizat că în mai puțin de două săptămâni vacanța se va fi terminat și eu voi fi din nou aici, în acest birou, la acest job. Și am simțit cum mă străbate un fior rece. O panică nefamiliară, dar pe care îmi dădusem voie s-o simt în sfârșit. S-o las să treacă prin mine.
Țin minte și acum aievea acel moment, iar multe decizii și bilanțuri s-au luat de atunci tot cu o cafea în față. Sorbind din ea și gândindu-mă de ce oare nu sunt fericită într-o situație în care lumea întreagă mă vede fericită, de ce oare această săptămână e atât de proastă și totul merge pe dos, de ce mă enervez atât de ușor și, în esență, toate acele lucruri la care evităm să ne gândim în general.
Uneori e suficient să ne oprim ca să găsim răspunsurile, iar o cafea este cel mai bun pretext pentru asta.
2. Vise
Pauza de cafea este momentul din zi în care visez, îmi fac planuri, mă gândesc la ceea ce îmi doresc și trasez scopuri.
La o cafea am decis, de curând, că vechiul meu program de lucru ca freelancer nu funcționează deloc pentru mine și mi-am reîmpărțit săptămâna în tranșe: zile integral de scris, zile integral de interviuri și zile integral de relaxare („zile fără oameni”, cum le zic eu).
A fost un gând fulgerător, un „Ce-ar fi dacă?”, dar s-a transformat într-un stil de viață care mi-a optimizat radical existența.
Aceasta este, de fapt, marea magie a pauzelor de cafea: ai un interval scurt de timp în care să te gândești, să proiectezi și să visezi fără limite. Ce-ar fi dacă… viața ta ar fi mai frumoasă, mai simplă, mai senină? Și dacă totul ar depinde doar de tine?
3. Planuri
Visurile trebuie să ia forma unor planuri concrete ca să se poată îndeplini și multe proiecte personale și profesionale s-au conturat mai întâi în mintea mea, în tăcere.
Scriu zilnic articole în minte înainte să le scriu pe laptop, mi-am făcut ordine în dulapuri în minte, am mobilat camere în minte și mi-am dat voie să-mi folosesc imaginația ca pe un program de „construcție virtuală a lumii mele”.
Folosindu-mă de faptul că mintea gândește în imagini - lucru științific dovedit - mi-am reorganizat casa în minte, am triat garderoba în minte și am decis, mai întâi în capul meu, exact cum va arăta camera proaspăt reorganizată din apartament.
Meditația este ceva despre care citim peste tot, știm că ne folosește, dar adesea rămâne un deziderat sau o aspirație, mai degrabă decât un ritual zilnic. Transformând simpla cafea zilnică într-un răstimp de reflecție și meditație activă am putea descoperi că viața se poate schimba treptat și noi împreună cu ea. One coffee at a time.