Jesteś powiązany ze stroną Nespresso PL. Jeżeli chcesz otrzymać dostawę w innym kraju, przejdź do link.

  • Register
capsule

Pod koniec października szefowie kuchni, restauratorzy, managerowie, media branżowe i pasjonaci gastronomii spotkali się w Krakowie podczas drugiej już edycji Poland Restaurant Forum by Nespresso zorganizowanej przez firmę Nespresso. Tym razem spotkanie odbyło się pod hasłem „Share the inspiration”, a jego tematem przewodnim było poszukiwanie inspiracji do działań w restauracji. Nieopodal Zamku na Wawelu uczestnicy dyskutowali o inspirujących: miejscach, sukcesach i porażkach, produktach, postaciach i związkach (relacjach) w gastronomii. W wydarzeniu uczestniczyło około 80 kluczowych postaci małopolskiej sceny kulinarnej.

Dyskusje podzielono na panele odpowiadające poszczególnym inspiracjom. W ramach bloku tematycznego „Podróże i miejsca, które inspirują” felietonista i niezależny dziennikarz związany z branżą winiarską Kuba Janicki, analizował ze swoimi gośćmi istotę podróży i miejsc jako inspiracji biznesowej. Marta Bradshaw opowiedziała o wyjątkowym koncepcie Eataway, w ramach którego gospodarz (osoba prywatna) zaprasza gości do własnego mieszkania, dając im możliwość spróbowania lokalnej kuchni w najbardziej wiarygodnym domowym wydaniu. O przecieraniu szlaków dla japońskiego konceptu restauracyjnego opowiadał Piotr Zajączkowski, współtwórca jednego z pierwszych sushi barów w Krakowie. Swoją inspirację zaprezentował również Paweł Gąsiorek, właściciel Dworu Sieraków – dla którego do stworzenia restauracji i hotelu natchnieniem było miejsce: dworek i park ze starymi drzewami tuż pod Krakowem. Zaś Michał Proszewski z Nespresso opowiedział o podróżach, w które z jednej strony udajemy się by poznawać nowe, lokalne smaki, ale jednocześnie potrzebujemy wrócić do czegoś stałego i znanego – jak filiżanka ulubionej kawy, która w każdym zakątku świata smakuje tak samo.

Kolejnym elementem spotkania były warsztaty – sensoryczny pt. „Food paring” z Ruurdem Neurinkiem (Coffee Ambasador Nespresso) oraz biznesowy „Inspiracja a realizacja – zróbmy restaurację idealną” prowadzony przez Agnieszkę Małkiewicz (Horeca Communications). Podczas pierwszego z nich prowadzący skoncentrował się na znaczeniu jakości produktu w restauracji na przykładzie kawy. Uczestnicy mieli okazję, ocenić właściwości napoju takie jak szeroki bukiet aromatów czy crema. Ambasador, zapraszając gości do degustacji dania z dodatkiem kawy przygotowanego przez szefa kuchni Marcina Filipkiewicza, udowodnił, że „mała czarna” może być zarówno elementem potrawy, jak i zwieńczeniem posiłku (ta sama mieszanka w obu przypadkach smakuje inaczej). Równolegle w drugiej sali goście, podzieleni na pięć grup, tworzyli koncepty własnych restauracji inspirując się polskim winem. Określali grupę docelową, koncepcję gastronomiczną, nazwę miejsca, lokalizację oraz menu. Atrakcyjność propozycji zweryfikowali potem sami uczestnicy, wybierając w drodze głosowania najciekawszą opcję. Zwyciężyła restauracja „Przynęta”, oferująca nie tylko polskie wina, ale również pstrąga ojcowskiego jako produkt lokalny. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że niezależnie od inspiracji powodzenie biznesu zależy przede wszystkim od spójnego konceptu i kompleksowego planowania działań.

Podczas drugiego bloku tematycznego „Sukcesy i porażki, które inspirują” redaktor naczelna magazynu „Kukbuk”, Agata Michalak, szukała odpowiedzi, czy upadki i wzloty mogą być napędem do działania. Jako klucz do sukcesu restauracji wskazano nietuzinkowość. Katarzyna Pilitowska („Najedzeni Fest”) podała przykład baru sushi, który do przygotowywania dań używa różnego rodzaju kasz oraz „burgerowni” bazującej na dziczyźnie. Determinacją w pokonywaniu trudności słuchaczy inspirował Bartłomiej Płócienniak (Twój Kucharz), którego choroba zmusiła do niestandardowego działania. Przykuty do łóżka stworzył niewiarygodne menu dla swojej restauracji, nie próbując ani jednej potrawy z karty.

Trzecia dyskusja zatytułowana „Produkty, które inspirują” moderowana była przez Magdalenę Kasprzyk-Chevriaux piszącą dla „Gazety Wyborczej” felietony kulinarne. Jej rozmówcy podkreślali pozytywne zjawisko promowania lokalnych wyrobów i ich producentównp. podczas regionalnych festiwali takich jak „Najedzeni Fest”. Paweł Woźniak (Krakó Slow Wines) zauważył, że trendy związane z popularyzacją produktów znane od dawnaza granicą przychodzą w końcu także do Polski - jako przykład podał zdobywające właśnie popularność w naszym kraju pomarańczowe wina, które popularne są w Gruzji już wielu od lat.Kolejny uczestnik panelu Walenty Kania - autor książki „Kuchnia dla odważnych”, podkreślił, że food truck z podrobami, który prowadzi i publikacja, którą na ten temat napisał nie są wynikiem obecnej mody, a efektem wieloletniej fascynacji „piątą ćwiartką”.

Kolejne warsztaty, w których mogli uczestniczyć zaproszeni goście to: sensoryczny - prowadzony przez sommeliera Piotra Kameckiego (Prezesa Stowarzyszenia Sommelierów Polskich) i Ruurda Neurinka z Nespresso pt. „Coffee and Wine” oraz biznesowy - pod egidą Adama Pawłowskiego, Master Sommeliera pod hasłem „Beverage a zysk w restauracji”. Uczestnicy pierwszych zajęć odkrywali, jak istotne w serwowaniu kawy i wina jest naczynie oraz jego kształt. Oba napoje bowiem mogą ze sobą współgrać i uzupełniać się profilami, tworząc dodatkowe doświadczenie smakowe. Prowadzący zaprezentowali też kieliszek do kawy stworzony przez markę Riedel dla Nespresso, ukazując jak kształt szkła może uwypuklić aromaty napoju. Podczas równoległego warsztatu, zespoły pod dowództwem doświadczonych liderów grup (Michała Jancika, Patryka Biadacza, Tomasza Guta, Moniki Bielka-Vescovi, Mariusza Kapczyńskiego, Michała Stępnia i Piotra Kawickiego) opracowywały wskazówki, jak zwiększyć sprzedaż i zysk ze sprzedaży wybranych napojów w restauracji. Podsumowując warsztaty, Adam Pawłowski podkreślił, że w sprzedaży napojów najważniejsza jest oferta, następnie osoba, która tę ofertę prezentuje oraz w końcu sam proces sprzedaży. Sztuką jest obsłużyć gościa tak, żeby wydał więcej niż zamierzał, wyszedł zadowolony i wrócił z apetytem na więcej. Ponadto umiejętnie zastosowane techniki sprzedażowe powinny iść w parze z wiedzą o produkcie i entuzjazmem personelu.

Kolejny blok tematyczny „Postaci, które inspirują” rozpoczął się od dyskusji moderowanej przez Agatę Godlewską, redaktor prowadzącą „Food Service”. Rozmówcy wymieniali „mistrzów”, którzy odegrali rolę w ich życiu. W rozmowie z udziałem krytyka kulinarnego Piotra Bikonta, szefa kuchni Przemysława Błaszczyka (Bistro Manana) i restauratora Radosława Fronca (Boscaiola/Mamma mia) padły nazwiska szefa kuchni Kurta Schellera, amerykańskiej publicystki kulinarnej M.F.K. Fisher oraz rodzin: Likusów czy Kręglickich. Ku rozbawieniu publiczności okazało się, że inspiracją jest też Władysław Jagiełło na banknocie, pcha on bowiem biznes do przodu. Radosław Fronc podkreślił, że dla niego inspiracją są osoby, które potrafią pielęgnować swoje marzenia i nie tracą ich z oczu w swoich działaniach.

Podobnie jak poprzednią, także i tę edycję Poland Restaurant Forum by Nespresso uświetnił gość specjalny – tym razem był to Nicholas Lander, autor książki „The Art of the Restaurateur”, krytyk kulinarny i niezależny konsultant gastronomiczny. W rozmowie z Moniką Kucią (Ugotuj to ze smakiem) wskazał m.in. trzy podstawowe cechy dobrego restauratora: miłość do jedzenia, win i… do bliźniego. Podkreślił, że restaurator powinien być przede wszystkim altruistą. Jako przykład idealnego mariażu w restauracji wskazał parę Fergusa Hendersona oraz Trevora Gullivera (restauracja St. JOHN) - szefa kuchni i restauratora, potrafiących mówić w kuchni nie tylko tym samym językiem, ale również dopasować się do siebie biznesowo. Przypomniał, że restaurację tworzy się przede wszystkim dla klienta, z którym należy rozmawiać oraz wnikliwie słuchać jego potrzeb, jednocześnie nie spoufalając się z nim. Jego zdaniem największym wyzwaniem dla restauratora jest stworzenie miejsca, do którego ludzie przyjdą zjeść coś zupełnie innego niż w domu, ale jednocześnie czując się jak w nim.

Ostatni panel, którego gospodynią była Patrycja Siwiec (Smacklick) dotyczył „Niebezpiecznych związków… które inspirują”. Adam Chrząstowski i Grzegorz Kłos, wspólnicy w restauracji Ed Red zdradzili, że ich współpraca rozpoczęła się dzięki nocy spędzonej… w hotelowym „wspólnym łóżku” w Neapolu, które zarezerwowano im przez pomyłkę. Od tamtej pory z powodzeniem prowadzą restaurację, nie rezygnując przy tym z prawno-finansowych zabezpieczeń. Obaj zwracali uwagę, jak ważne jest przewidywanie potencjalnych zagrożeń przed rozpoczęciem wspólnego biznesu i formalne zabezpieczenie się na każdą taką okoliczność. Urszula Kania (Biała Róża) z synem Jarosławem (Gościniec na Rozdrożu) nakreślili obraz rodzinnego biznesu oraz codzienne wyzwania, jakie im towarzyszą. Rozmowę zakończyła Renata Targosz żona szefa kuchni Rafała Targosza, które podkreśliła, że tajemnicą udanego związku, tak zawodowo i prywatnie jest brak rywalizacji.

Wszystkie bloki dyskusyjne przeplatane były degustacją dań, stworzonych przez małopolskich szefów kuchni. Dziesięciu świetnych kucharzy opowiedziało krótkie historie i zaprezentowało potrawy inspirowane tematyką paneli dyskusyjnych. Marcin Filipkiewicz (Hotel Copernicus) przygotował dynię z krewetką podawane na kawie, tworząc zaskakujące połączenie tych dwóch, pozornie odległych od siebie produktów. Paweł Kras (Bottiglieria 1881) ugościł uczestników ziemniakami z własnej uprawy, podanymi z jadalną gliną na owędzonej desce. „Niebezpiecznym związkiem” zaskoczyła również Luiza Trisno (Ramen Girl of Yellow Dog), serwując kogel-mogel z kiszoną czerwoną kapustą i porzeczką. Dania prezentowali również: Łukasz Cichy (Biała Róża), Daniel Myśliwiec (Zazie bistro), Mateusz Turaj (Miodova), Adam Chrząstowski (Ed Red), Krzysztof Żurek (Trzy Rybki), Tomasz Czyżycki (Cygaro de Bergerac) i Oskar Zasuń (Studio Qulinarne). Goście mieli okazję próbować zharmonizowane z każdą potrawą wino oraz mieszanki kawy Nespresso.

Druga edycja Poland Restaurant Forum by Nespresso to kontynuacja idei rozpoczętej przez markę w maju b.r. Spotkania są platformą dyskusji i wymiany doświadczeń w branży gastronomicznej dla restauratorów, managerów, szefów kuchni i sommelierów.

Opiekunem merytorycznym wydarzenia była Agnieszka Małkiewicz (Horeca Communications).

Sharte The Inspiration

PRZYSTAWKI

Marcin Filipkiewicz (Hotel Copernicus)

dynia / krewetka / chilli

Wino – Trebbiano d’Abruzzo 2014, DOC Trebbiano d’Abruzzo, Cirelli, Abruzja, Włochy, Kawa – Lungo Leggero

Łukasz Cichy (Biała Róża)

móżdżek cielęcy / aronia / pomarańcza / krew kacza

Wino – Langhe Rosso 2013 DOC Langhe Rosso, Vajra, Piemont, Włochy, Kawa – Espresso Forte

Daniel Myśliwiec (Zazie bistro)

grasica cielęca / ravioli / marchewka / kmin rzymski / palone masło

Wino – Prosecco Ruio Brut, DOCG Valdobbiadene, Malibran, Veneto, Włochy, Kawa – Espresso Origin Brazil

Mateusz Turaj (Miodova)

pomidor / ser / boczek wieprzowy / żółtko kucze

Wino – Riesling Pitzon 2013 DOC Alto Adige Nals Margreid, Alto Adige, Włochy, Kawa – Espresso Decaffeinato

Paweł Kras (Bottiglieria 188)

Ziemniak / słód jęczmienny / liście winogron / dym / kaolin

Wino – Anisos Bianco 2010 I.G.T. Vallagarina, Eugenio Rosi, Trydent, Włochy, Kawa – Lungo Origin Guatemala

DANIA CIEPŁE

Adam Chrząstowski (Ed Red)

jeleń / szpik kostny / jałowiec / sosna / borówka / słonecznik / amarantus / mak

Wino – Pinot Nero 2009, IGP Venezia Gulia, Bressan Mastri Vinai, Friuli Venezia Gulia, Kawa – Ristretto

Krzysztof Żurek (Trzy Rybki)

barszcz kiszony (burak) / małże / kinoli / imbir / winogrona / dzikie zioła

Wino – Alberese 2014, IGT Rosso Toscano, Fattoria di Samontana Daniele Dzieduszycki, Toskania, Włochy, Kawa – Lungo Decaffeinato

Tomasz Czyżycki (Cyrano de Bergerac)

królik / dynia piżmowa / foie gras / topinambur / skóra wieprzowa

Wino – Rose Sparkling, Valdobbiadene, Malibran, Veneto, Włochy, Kawa – Ristretto Intenso

SMAK

Szef Ewa Malika Szyc Juchnowicz (Malika)

Ziemniak / Popiół / Mleko / Orlica / Sól

Wino – Soave Vigne della Bra D.O.C. Colli Scaligeri 2010 Filippi, Woda – S.Pellegrino, Kawa – Espresso Decaffeinato

Szef Maciej Nowicki (Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie)

Perliczka / Miód / Pistacja / Ruta

Wino – Grigio in Grigio I.G.P. Venezia Giulia 2006 Bressan, Woda – S.Pellegrino, Kawa – Espresso Origin Brazil

DESERY

Luiza Trisno (Ramen Girl of Yellow Dog)

jajko / cukier / kminek / ogórek / geranium / czerwona kapusta / porzeczka

Wino – Harslevelu Feledes 2013, Mad Tokaj, Mad Wine, Tokaj, Węgry, Kawa – Espresso Leggero

Oskar Zasuń (Studio Qulinarne)

czekolada / truskawka / orzechy laskowe

Wino – Recioto 2012 DOCG Recioto della Valpolicella Classico, Meroni, Veneto, Włochy, Kawa – B2B Ristretto Origin India

Wina z oferty importera Vini e Affini do dań dobierał Paweł Demianiuk, Mistrz Polski Sommelierów 2011

10:30

Rejestracja gości

Przy kawie...

11:00

Przywitanie gości

Bloki tematyczne

11:15

PODRÓŻE I MIEJSCA… KTÓRE INSPIRUJĄ

Panel dyskusyjny moderuje Kuba Janicki (Magazyn Wino, Opus B)

11:40

WARSZTATY
(prosimy o wybór tematu, decyduje kolejność zgoszeń przy rejestracji)

  • Warsztat sensoryczny „Food pairing” Ruurd Neurink (Coffee Ambassador Nespresso)
  • Warsztat biznesowy „Inspiracja, a realizacja – zróbmy restaurację idealną” Agnieszka Małkiewicz (Horeca Communications)

Degustacja inspirowana: „Podróże i miejsca”

Szef Marcin Filipkiewicz (Hotel Copernicus)

12:25

SUKCESY I PORAŻKI… KTÓRE INSPIRUJĄ

Panel dyskusyjny moderuje Agata Michalak (Kukbuk)

12:50

CZAS NA KAWĘ I DEGUSTACJĘ
Degustacja inspirowana: „Sukcesy i porażki”

Szef Łukasz Cichy (Biała Róża)
Szef Daniel Myśliwiec (Zazie bistro)

13:15

PRODUKTY... KTÓRY INSPIRUJĄ

Panel dyskusyjny moderuje Magdalena Kasprzyk-Chevriaux (Gazeta Wyborcza)

13:50

WARSZTATY
(prosimy o wybór jednego z dwóch tematów, decyduje kolejność zgłoszeń przy rejestracji w dniu wydarzenia)

  • Warsztat sensoryczny „Cofee and wine” Ruurd Neurink (Coffee Ambassador Nespresso) oraz Piotr Kamecki (Prezes Stowarzyszenia Sommelierów Polskich)
  • Warsztat biznesowy „Beverage, a zyski w restauracji” Adam Pawłowski (Master Sommelier)
14:30

CZAS NA KAWĘ I DEGUSTACJĘ -
Degustacja inspirowana: „Produkty”


Szef Mateusz Turaj (Miodova)
Szef Paweł Kras (Bottiglieria 188)

15:00

POSTACI… KTÓRE INSPIRUJĄ

Panel dyskusyjny moderuje Agata Godlewska (Food Service)

15:25

Z GOŚCIEM SPECJALNYM NICKIEM LANDEREM

(pisarzem, krytykiem kulinarnym, autorem książki „The Art of the Restaurateur”) o inspiracjach rozmawia Monika Kucia (Ugotuj.to Ze Smakiem, „Cuisine PL”)

15:50

CZAS NA WINO I DEGUSTACJĘ
Degustacja inspirowana „Postaci”


Szef Krzysztof Żurek (Trzy Rybki)
Szef Adam Chrząstowski (ED Red)
Szef Tomasz Czyżycki (Cyrano de Bergerac)

16:50

NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI… KTÓRE INSPIRUJĄ

Panel dyskusyjny moderuje Patrycja Siwiec (Smaklick)

Degustacja inspirowana: „Niebezpieczne związki”

Szef Luiza Trisno (Ramen Girl of Yellow Dog)
Szef Oskar Zasuń (Studio Qulinarne )

17:20

FINAL TOUCH

Konkurs z losowaniem nagród

17:30

PODZIĘKOWANIA I ZAKOŃCZENIE SPOTKANIA

29.10
2015

Druga edycja Poland Restaurant Forum by Nespresso za nami! Pod koniec października 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie restauratorów, szefów kuchni, managerów i sommelierów – tym razem w Krakowie. Tematem przewodnim było poszukiwanie inspiracji do działań w restauracji. Niedaleko Wawelu uczestnicy dyskutowali o inspirujących: miejscach, sukcesach i porażkach, produktach, postaciach i związkach (relacjach) w gastronomii. Relacja i zdjęcia z wydarzenia już na stronie!


01.09
2015

Trwają przygotowania do II edycji Poland Restaurant Forum by Nespresso. Odbędzie się ona pod koniec października w Krakowie pod hasłem Share The Inspiration. Dyskusje będą toczyć się w ramach kilku paneli, a wśród szefów kuchni gotujących na wydarzeniu, znajdzie się wiele znamienitych nazwisk, mi.in. odznaczonych ostatnio przez Gault & Millau w ramach regionu Małopolska-Śląsk-Podkarpacie. Relacja z wydarzenia wkrótce


Polscy szefowie kuchni, restauratorzy, managerowie, media branżowe i pasjonaci gastronomii spotkali się na I edycji Poland Restaurant Forum by Nespresso,
zorganizowanym przez firmę Nespresso. Spotkanie zainicjowano z zamysłem wymiany doświadczeń wszystkich stron zainteresowanych gastronomią
oraz dyskusji o kwestiach nurtujących branżę. Jego głównym tematem było budowanie doświadczenia gościa w restauracji z korzyścią dla obu stron.
Uczestnicy rozpatrywali je przez pryzmat pięciu zmysłów: słuchu, wzroku, węchu, dotyku, smaku oraz szóstego - biznesu.
Wydarzenie zgromadziło blisko 100 osób.

Dyskusje podzielono na panele odpowiadające poszczególnym zmysłom. W ramach bloku tematycznego „Zobacz” redaktor prowadząca „Food
Service”, Agata Godlewska, rozmawiała o tym, jak projektować doświadczenie wizualne w restauracji. Dyskutowano o trendzie fotografowania dań
przed ich zjedzeniem, estetyce potraw i roli wystroju wnętrza.

Podczas drugiego bloku tematycznego „Poczuj” prowadzący Łukasz Modelski rozkładał na czynniki pierwsze współczesną kuchnię etniczną.
Uczestnicy zastanawiali się, czy Polakom podobają się wyraźne aromaty kuchni etnicznych (np. curry) oraz czy lokalne produkty są ważne
w daniach zagranicznych szefów kuchni gotujących w Polsce.

Trzecia dyskusja zatytułowana „Spróbuj” obejmowała warsztaty sensoryczne w Oranżerii prowadzone przez Wojciecha Bońkowskiego oraz dyskusję
nt. wydarzeń kulinarnych w kontekście wizerunku biznesu moderowaną przez Agnieszkę Małkiewicz. Znawca wina wprowadził gości
w świat doświadczeń sensorycznych, tłumacząc niuanse poszczególnych szczepów. Była też okazja do stania się na moment sommelierem kawy pod
okiem eksperta z Nespresso, Tomasza Deniziaka - i porównania różnych mieszanek na zasadzie blind tastingu. W trwającej równolegle dyskusji padły
pytania o rolę wydarzeń w budowaniu wizerunku i wyniku finansowego restauracji. Dyskusja dotyczyła też zagrożeń oraz sytuacji kryzysowych jako
konsekwencji nietypowych działań – m.in. charakteru imprez i ich spójności
z codzienną ofertą restauracji.

Panel „Dotknij” składał się z dwóch dyskusji. Pierwsza rozmowa dotyczyła produktów z przedrostkiem „bez” – bezalkoholowych, bezglutenowych,
bezkofeinowych, itp. Moderująca go Monika Kucia wraz z uczestnikami zastanawiała się nad dietą w różnych kontekstach – zdrowia, tożsamości,
kultury czy manipulacji. Równolegle trwała dyskusja o zysku z oferty napojów w restauracji, prowadzona przez Patrycję Siwiec. Paneliści stwierdzili,
że u podstaw budowana tego asortymentu leży dobór odpowiedniego produktu, bogata, ale czytelna karta napojów i wyszkolony personel, który
potrafi doradzić klientowi. Zwrócono także uwagę na to, że nie należy obawiać się oferowania jakościowych i droższych produktów, ponieważ goście
w Polsce coraz częściej poszukują nowych doświadczeń kulinarnych i są gotowi za nie płacić.

Ostatnią część pt. „Usłysz” uświetniła obecność gościa specjalnego. Sarah Canet – właścicielki firmy Spoon PR & Marketing, zajmującej się tematyką
jedzenia i restauracji. Goście dyskutowali o sztuce uwodzenia słowem w gastronomii, zastanawiając się, jak ważne jest mówienie do odbiorcy
zrozumiałym językiem i przekazywanie emocji związanych z daniem – zarówno przez samego szefa kuchni, jak i kelnera. Szefowie zostali zapytani,
czy lubią, gdy mówi się do nich „tak, szef” – ponieważ zdania były podzielone, biorący udział w panelu Maciej Nowak zaproponował używanie
pięknego polskiego odpowiednika „kuchmistrz”.

Każdy z paneli dyskusyjnych wzbogacono o doświadczenie kulinarne. Dziesięciu wybitnych szefów w kuchni gospodarza Macieja Nowickiego
przygotowało dania według klucza zmysłów. Przykładowo do panelu o zapachu Martin Gimenez Castro (Salto, hotel Rialto) przygotował krewetki
z lawendą i marakują, które goście degustowali z… zawiązanymi oczami. Zaś podczas bloku tematycznego o dotyku Paweł Oszczyk (La Rotisserie)
zaserwował burgery ze świni puławskiej – podane tak, by, uczestnicy mogli pobrudzić ręce, by w pełni doświadczyć jedzenia. Pozostali szefowie,
którzy interpretowali zmysły to Rafał Hreczaniuk (Tamka 43), Michał Bryś (L’enfant Terrible), Malika Szyc Juchnowicz (Malika), Ewa Olejniczak (Willa
Foksal), Mateusz Wichrowski (Braserrrie Warszawska) i Witek Iwański (Aruana). Goście mieli też okazję degustować harmonizowane z każdym daniem
wino z Vinie Affini (dobrane przez sommeliera Pawła Demianiuka) oraz mieszankę kawy Nespresso oraz wody S.Pellegrino i Aqua Panna.

Spotkanie zakończyło się rozmowami kuluarowymi. Opiekunem merytorycznym wydarzenia była Agnieszka Małkiewicz (Horeca Communications).

Zmysły w interpretacji polskich szefów kuchni

WZROK

Szef Rafał Hreczaniuk (Tamka 43)

Troć bałtycka / Ikra troci / Burak / Koper / Chrzan / Śmietana / Kapary z zielonego Kminku

Wino – Tokaj Harslevelu Feledes MAD 2013, Woda – Acqua Panna, Kawa – Lungo Forte

Szef Michał Bryś (L’enfant terrible)

Wół / Chleb / Bryndza / Śliwka / Śmietana / Nalewka / Dym z drewna Olchy i Dębu

Wino – Sansteu D.O.C. Nebbiolo d’Alba 2009 Ghiomo, Woda – S.Pellegrino, Kawa – Lungo Origin Guatemala

ZAPACH

Szef Martin Gimenez Castro (Salto, hotel Rialto)

Lawenda / Marakuja / Wino / Krewetki / Bratki / Amarantus

Wino – Gewürztraminer D.O.C. Alto Adige 2013 Nals Margreid, Woda – Acqua Panna, Kawa – Espresso Forte

Szef Sebastian Wełpa (Ale wino)

Pstrąg tęczowy / Rzodkiewka / Zsiadłe mleko / Szparag / Koperek

Wino – Anisos Bianco I.G.T. Vallagarina 2010 Eugenio Rosi, Woda – Acqua Panna, Kawa – Espresso Leggero

SMAK

Szef Ewa Malika Szyc Juchnowicz (Malika)

Ziemniak / Popiół / Mleko / Orlica / Sól

Wino – Soave Vigne della Bra D.O.C. Colli Scaligeri 2010 Filippi, Woda – S.Pellegrino, Kawa – Espresso Decaffeinato

Szef Maciej Nowicki (Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie)

Perliczka / Miód / Pistacja / Ruta

Wino – Grigio in Grigio I.G.P. Venezia Giulia 2006 Bressan, Woda – S.Pellegrino, Kawa – Espresso Origin Brazil

DOTYK

Szef Ewa Olejniczak (Villa Foksal)

Krewetka / Pomidory / Cebula / Czosnek / Kardamon / Anyż / Cynamon

Wino – Riesling Pitzon D.O.C. Alto Adige 2012 Nals Margreid, Woda – Acqua Panna, Kawa – Ristretto Origin India

Szef Paweł Oszczyk (La Rotisserie)

Świnia puławska / Pomidory / Ogórki / Marchewka / Czarnuszka / Porzeczki

Wino – Sauvignon D.O.C. Collio 2007 La Castellada, Woda – Acqua Panna, Kawa – Lungo Leggero

DŹWIĘK

Szef Mateusz Wichrowski (Brasserie Warszawska)

Jajko / Śmietana / Limonka / Cytryna / Mięta / Cukierki Hols

Wino – UV’e Frizzante bio Folicello, Woda – Acqua Panna, Kawa – Lungo Leggero

Szef Witold Iwański (Aruana, Hotel Narvil)

Jogurt / Bez / Czekolada / Toffee / Kogel Mogel

Wino – Il Velluto D.O.C.G. Reciotto della Valpolicella Classico 2012 Meroni, Woda – Acqua Panna, Kawa – Ristretto

Wina z oferty importera Vini e Affini do dań dobierał Paweł Demianiuk, Mistrz Polski Sommelierów 2011

9:30

Rejestracja gości

Przy kawie...

10:00

Przywitanie gości

Bloki tematyczne

10:20

ZOBACZ

Panel dyskusyjny „Jak zaprojektować doświadczenie wizualne
w restauracji?” moderator Agata Godlewska (Food Service)

Degustacja ZOBACZ

Szef Rafał Hreczaniuk (Tamka 43)
Szef Michał Bryś (L’enfant terrible)

11:00

Poczuj

Panel dyskusyjny „Współczesna kuchnia etniczna a sprawa polska”
moderator Łukasz Modelski (Droga przez Mąkę, Twój Styl)

11:30

CZAS NA KAWĘ I DEGUSTACJĘ

Degustacja ZAPACH

Szef Martin Gimenez Castro (Salto, hotel Rialto)
Szef Sebastian Wełpa (Ale Wino)

12:00

SPRÓBUJ (jeden z dwóch tematów do wyboru)

1. Warsztaty sensoryczne (w Oranżerii) moderator Wojciech Bońkowski (Winicjatywa.pl)
2. Panel dyskusyjny „Zaangażuj – wydarzenia kulinarne a wizerunek biznesu” moderator Agnieszka Małkiewicz (Horeca Communications)

12:40

DOTKNIJ (jeden z dwóch tematów do wyboru)

1. Panel dyskusyjny „Bez... hedonizm czy asceza, bezglutenowa, bezkofeinowe, bezalkoholowe, bezmięsne, bez... sensu?” moderator Monika Kucia (Ugotuj to ze smakiem)
2. Panel dyskusyjny „Beverage a zysk w restauracji” - moderator Patrycja Siwiec (SmakLick)

13:10

CZAS NA WINO I DEGUSTACJĘ
Degustacja SMAK

Szef Ewa Malika Szyc Juchnowicz (Malika)
Szef Maciej Nowicki (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)

Degustacja DOTYK

Szef Ewa Olejniczak (Villa Foksal)
Szef Paweł Oszczyk (La Rotisserie)

14:10

USŁYSZ

Wywiad z Sarah Canet (Spoon PR) poprowadzi Agata Michalak (Kukbuk)

Panel dyskusyjny „Kulinarna sztuka uwodzenia słowem” moderator Agata Michalak (Kukbuk)

15:00

CZAS NA KAWĘ I DEGUSTACJĘ DESERÓW
Degustacja DŹWIĘK

Szef Mateusz Wichrowski (Brasserie Warszawska)
Szef Witold Iwański (Aruana, Hotel Narvil)

15:20

FINAL TOUCH

Podsumowanie spotkania i konkurs

16:00

Rozmowy biznesowe i kuluarowe

Poland Restaurant Forum

Poland Restaurant Forum by Nespresso to platforma dyskusji i wymiany
doświadczeń osób związanych z branżą horeca: restauratorów
szefów kuchni, sommelierów, mediów branżowych i pasjonatów
gastronomii. Odbywające się cyklicznie spotkania ma na celu
wymianę doświadczeń wszystkich stron zainteresowanych
gastronomią oraz dyskusję o kwestiach nurtujących branżę. Forum
odbywa się w różnych miastach Polski, uwzględniając lokalną
specyfikę przemysłu gastronomicznego. Ciekawe dyskusje, goście
specjalni z międzynarodowym doświadczeniem, networking
i kuchnia najwyższej jakości – to wyróżniki każdej edycji.

Aktualności

Rozpoczęliśmy przygotowania do III edycji Poland Restaurant Forum by Nespresso. Hasłem kolejnej odsłony wydarzenia jest „Share The Knowledge”. Tym razem znani restauratorzy, przedsiębiorcy, szefowie kuchni i przedstawiciele mediów spotkają się w regionie Wrocławia. W malowniczych okolicach Slęzy porozmawiamy o roli wiedzy w rozwoju gastronomii i sposobach na dochodową restaurację. Dyskusje jak zwykle podzielone będą na panele tematyczne, nie zabraknie też niespodzianek i… wyjątkowych gości. Więcej informacji wkrótce!

czytaj więcej

Poland Restaurant Forum by Nespresso,
Edycja II, Kraków
Data: 27 października 2015 r., Kraków

Poland Restaurant Forum by Nespresso,
Edycja I, Warszawa
Data: 28 maja 2015 r., Warszawa

Kontakt

Skontaktuj się z nami:


PolandRestaurantForum@nespresso.com